3 راه غیرمنتظره برای شخم زدن ذهن و تحریک خلاقیت

اگر با ساختار و کارکرد ذهن و مغز آشنا باشیم، می‌دانیم که ذهن خلاق می‌تواند حیله‌گر باشد. درنتیجه ما هم بایستی با شناخت پیدا کردن نسبت به این حیله‌ها، کاری کنیم که ذهنمان در جهت بهره‌وری و خلق ایده‌های بکرونو تحریک شود. توانایی برتری یافتن در ایده‌ها و استراتژی‌ها به‌منظور ایجاد کارهای اصیل و معنی‌دار و ایجاد راه‌های فکری نوین برای یک رهبر تجاری بسیار اهمیت دارد. البته هنوز، برخلاف توانایی‌های مهم شغلی دیگر همچون سخت‌کوشی و تمرکز، شروع فعالیت‌های خلاقانه بسیار دشوار است. به همین دلیل است که پیشرفت‌های خلاق  درست زمانی رخ می‌دهند که انتظار آن‌ها را نداریم.

در تلاشی برای تحریک خلاقیت در میان کارمندان، شرکت‌ها به‌طور روزافزون به‌سوی عملکرد حرفه‌ای حرکت می‌کنند و اغلب عملکردی نامتعارف دارند. اتاق استراحت، اتاق  بازی، تخته‌سیاه و چیزهایی از این قبیل در هر دفتر مدرنی به‌منظور تلاش برای شعله‌ور کردن جرقه‌های خلاقیت کارمندان تعبیه‌شده است. استیو جابر در ساختمان مرکزی خود فقط یک دستشویی تعبیه کرده بود بنابراین کارمندان از بخش‌های مختلف مجبور بودند که در یک مکان جمع شوند (به عقیده او، از طریق سخنانی که شاید بی‌ربط به نظر می‌آیند، ایده‌هایی نوآورانه متولد می‌شوند.)

زمانی که صاعقه الهامات خلاقانه به‌طور ناامیدکننده‌ای غیرقابل‌برنامه‌ریزی و انجام است، ما به شما 3  استراتژی مبتنی بر تحقیقات علمی را ارائه می‌دهیم تا بتواند آن ایده‌ها را برای عملی شدن تشویق نماید.

 

1- زیاد کار کشیدن از مغز (خسته کردن ذهن)

به‌طورمعمول در پایان روز کاری، زمانی که ساعاتی با افت تمرکز به انجام وظایف اختصاص داده شده و ظرفیت ذهنی کاهش می‌یابد، زمان خوبی برای افکار اصیل و خاص نیست.

مطالعه‌ای که از ابتدای همین امسال در کاگنیشن[1] منتشر شد نشان می‌دهد، به‌محض پایان یافتن یک روز کاری، همین خستگی ذهنی می‌تواند به‌عنوان زمینی حاصل خیز برای خلاقیت به خدمت گرفته شود. به‌طوری‌که کاهش ممانعت، به مغز اجازه می‌دهد تا ارتباطاتی را ایجاد نماید که اگر در شرایط کار عادی قرار داشت آن‌ها را به‌عنوان ارتباطات غیرضروری رد می‌کرد.

در آزمایشی محققان 25 کارشناس شرکت‌کننده را به دو گروه تقسیم کردند و به هرکدام از آن‌ها  برنامه‌ای کامپیوتری  دادند که نیاز به تمرکز داشت، ازجمله، انتخاب مسیر یک پیکان مرکزی از میان زمینه‌ای که با پیکان‌ها محصور شده بود، در سریع‌ترین زمان ممکن. برای یکی از گروه‌ها پیکان مرکزی 10 % در مسیری متفاوت با دیگر پیکان‌ها قرار داشت و برای گروه دیگر این میزان 50 % بود (بنابراین برای تشخیص آن تمرکز بالایی لازم بود.)

بعدازآن، محققان از  شرکت‌کنندگان دو گروه خواستند، با استفاده از اشیاء روزانه به خلاقیت‌هایی دست یابند. (سطل! روزنامه، کفش و….)، آزمونی استاندارد برای اندازه‌گیری میزان خلاقیت. به‌طور میانگین افراد گروه دوم که تمرینات ذهنی بیشتری داشتند به لیستی بلندبالاتر و خاص‌تر برای استفاده از هرکدام از موارد دست یافتند.

در همین حین، در یک آزمون جداگانه دو کلمه متوالی به افراد نمایش داده شد و از  آن‌ها خواسته شد که تعیین کنند آیا دو لغت با یکدیگر مترادف‌اند یا خیر؟ (که در 50% موارد این‌گونه نبود) برای مثال لغت loin یا لغت loni زمانی که به دنبال کلمه Tiger  می‌آمد ممکن بود به‌عنوان یک لغت معنادار تلقی شود چراکه افراد در ذهن خود آن را شبیه به کلمه Lion مرتب می‌کردند.

درنهایت مطالعات ثابت نمود که:

شواهد مستقیم و معناداری برای ارتباط میان عملکرد بازدارنده و بروز خلاقیت وجود دارد

به‌بیان‌دیگر، زمانی که عملیات اجرایی برنامه‌ریزی می‌شود مغز شروع به ایجاد ارتباط می‌نماید و در شرایطی تازه‌تر به راه‌حل‌های ممکن دست می‌یابد.

این نظریه که بازدارندگی ذهنی پایین، میزان خلاقیت را افزایش می‌دهد جدید نیست. طبق شواهد، دلیل اینکه برخی از نویسنده‌ها، نقاشان و دیگر افراد خلاق کار خود را با نوشیدن مشروب شروع می‌کنند این است که تصور می‌کنند پادزهر خوبی است برای ساکت کردن انتقادات درونی قبل از شکل‌گیری آن‌ها، که باعث می‌شود ایده‌ها و جملات خاموش گردد و قلم‌موی ذهن از حرکت بایستد.

(البته آزمایش دیگری روی تعدادی از نویسندگان و هنرمندان انجام شده است که نتایج آن نشان می‌دهد افراد خلاقی که روش‌های مختلفی ازجمله مراقبه، بدن آگاهی، ذهن آگاهی، ریلکسیشن و غیره را پیش از انجام کار خلاقانه جایگزین نوشیدن مشروبات الکلی و یا مصرف مواد مخدر کرده‌اند، به نتایج باثبات‌تر و طولانی‌تری از جریان ایده‌های خلاق رسیده‌اند که شرح آن را در مقاله‌ی دیگری به‌تفصیل خواهیم آورد.)

به‌طور مشابه و جذاب، نشانه‌های فراموشی گیجگاهی – که در آن قشر جلویی مغز که مسئول انجام برنامه‌های عملیاتی است، به آهستگی از هم می‌پاشد – سیلی از خلاقیت است. به‌عنوان ناحیه‌ای از مغز که رو به انحطاط و زوال می‌گذارد بیماران اغلب رفتارهایی خلاق گونه (هرچند اجباری) از خود بروز می‌دهند.

همه این راه طولانی برای گفتن این موضوع است که اهمیت تمرکز زیاد بر روی راه‌حل‌ها می‌تواند دشمن خلاقیت باشد. استراتژی‌های کارآمدی برای سرکوب آن بیابید. سپس آن‌ها به شما راه‌حل‌های گریز خلاقانه را نشان خواهند داد.

خستگی ذهن، خود می‌تواند یک پاسخ باشد.

 

2- رؤیاپردازی کردن

شاید حس رؤیاپردازی شما در دوران تحصیلتان سرکوب شده باشد. ولی اجازه دادن به ذهن افراد برای حرکت کردن می‌تواند ارتباطات خلاقی ایجاد نماید و راه‌حل‌های جدیدی را کشف کند.

با کاهش بازدارنده‌های یک ذهن سرگردان، به نظر می‌رسد که قشر جلویی مغز از ایجاد اتصالات ممکن به دیدگاه‌ها و ایده‌ها ممانعت می‌کند.

در تحقیقی در سال  2012 به شرکت‌کنندگان، تمریناتی استاندارد برای اندازه‌گیری خلاقیت در جهت حل کارهای روزانه داده شد. سپس به آن‌ها زمانی برای استراحت داده شد و به گروه‌هایی تقسیم شدند. از بعضی از آن‌ها  خواسته  شد تا به انجام فعالیت‌های ذهنی بپردازند  و به بعضی از آن‌ها انجام کارهای آسان روزانه محول شد.  و قرار بر این شد تا بعضی دیگر فقط بنشینند و کاری انجام ندهند.  سپس به همه شرکت‌کنندگان مجدداً تمریناتی جهت خلاقیت داده شد.

افراد در گروهِ کارهای خسته‌کننده عملکرد بهتری از دیگر شرکت‌کنندگان داشتند. با میانگین 41% که میزان هوشیاری و یا عدم هوشیاری آنان را نشان می‌داد. درحالی‌که ذهنشان پرسه می‌زند محققان حدس می‌زنند انجام کارهای روزانه تلنگری بود تا به کارهایی که شاید در آغاز از آن‌ها اجتناب می‌کردند دست یابند. از این موضوع  نتیجه می‌شود که تحریک ذهن خلاق به‌وسیله خیال‌پردازی  از ذهن خسته بهتر است.

 

3- قدم زدن

انجام عمل ساده‌ی پیاده‌روی، مدتی طولانی است که با پرورش ایده‌های اصیل مرتبط شده است. (استیو جابز به دلیل گذاشتن قرار ملاقات با شرکت‌کنندگان در تپه پشتی خانه‌اش مشهور است)

سال گذشته محققان دانشگاه استنفورد [2]  بر آن شدند تا این ارتباطات را آشکار نمایند.  گروهی از دانشجویان دوره کارشناسی به‌عنوان شرکت‌کننده،  برنامه‌ریزی شدند تا تمرین‌های استاندارد اندازه‌گیری خلاقیت را به  پایان رسانند. (هر فردی قرار شد تا از لیستی از کارهای روزانه استفاده نماید: در دو حالت نشستن پشت میز و راه رفتن بر روی تردمیل در یک مکان لوکس) تفاوت عملکرد بسیار چشم‌گیر بود. به‌طور میانگین 60 %  راه‌های خلاق استفاده از ابزار روزانه در راه رفتن بر روی تردمیل بیشتر از حالت نشسته بود.

درمجموع تأثیر پیاده‌روی بر روی خلاقیت، فقط با خودِ عمل پیاده‌روی به پایان نمی‌رسد. در آزمایشی دیگر محققان دریافتند که زمانی که افراد بر روی تردمیل قدم می‌زنند و سپس برای انجام تمرینات خلاقانه می‌نشینند، به نتایج بهتری نسبت به افرادی که بدون هیچ فعالیت و تمرین قبلی فقط نشسته‌اند دست می‌یابند.

در سومین آزمایش که زمانی که افراد قبل از شروع فرآیند خلاقیت در حال قدم زدن اطراف کمپ زیبای دانشگاه استنفورد هستند، میزان بازدهی آنان بسیار بهتر از زمانی است که فقط پشت میزشان نشسته‌اند و  یا حتی زمانی که به همان میزان بر روی تردمیل پیاده‌روی می‌کنند.

چرا قدم زدن میزان خلاقیت را افزایش می‌دهد؟  شاید به این دلیل باشد که حال و هوای فرد را بهبود می‌بخشد!!

ماریلی اپِزو [3] نویسنده مجله نیویورک‌تایمز این‌گونه بیان می‌کند: “الهامات خوب باعث تراوش عصاره‌های خلاقیت می‌شوند”

ولی به طرزی کنجکاوانه  اپِزو قدم زدن را پیشنهاد می‌دهد – همانند حذفیات ذهنی و خیال‌پردازی –  قدم زدن ممکن است به‌صورت راهی دفاعی در برابر تمایل ذهن به خاموش کردن ایده‌هایی که خلاقانه به نظر می‌رسند عمل نماید.

شاید این بهترین روش برای پرورش ذهنی خلاق و تحریک خلاقیت باشد. بعد از یک روز کاری تا منزل خود قدم بزنید و به ذهنتان اجازه دهید تا پرسه بزند و آزادانه پرواز کند.

[1] Cognition

[2] Stanford University

[3] Marily Oppezzo

پرسش و پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Do you want massive traffic?
Dignissim enim porta aliquam nisi pellentesque. Pulvinar rhoncus magnis turpis sit odio pid pulvinar mattis integer aliquam!
 • Goblinus globalus fantumo tubus dia montes
 • Scelerisque cursus dignissim lopatico vutario
 • Montes vutario lacus quis preambul den lacus
 • Leftomato denitro oculus softam lorum quis
 • Spiratio dodenus christmas gulleria tix digit
 • Dualo fitemus lacus quis preambul pat turtulis
* we never share your e-mail with third parties.
خلاصه کتاب تکنیکی برای تولید ایده های جدید
دانلود رایگان خلاصه کتابِ
"تکنیکی برای خلق ایده های جدید"
خلاصه فارسی یکی از پرفروش ترین کتابهای دنیا را دریافت کنید.
فقط کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد کرده و دکمه دانلود را بزنید.
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود.
Do you want massive traffic?
Scelerisque augue ac hac, aliquet, nascetur turpis. Augue diam phasellus odio lorem integer, aliquam aliquam sociis nisi adipiscing hacac.
 • Goblinus globalus fantumo tubus dia
 • Scelerisque cursus dignissim lopatico
 • Montes vutario lacus quis preambul
 • Leftomato denitro oculus softam lorum
 • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
 • Dualo fitemus lacus quis preambul bela
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
* we never share your details with third parties.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Duis viverra, urna vitae vehicula congue, purus nibh vestibulum lacus, sit amet tristique ante odio.
ENTER YOUR NAME
ENTER YOUR E-MAIL
ENTER YOUR PHONE NUMBER
Your Information will never be shared with any third party.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
All rights reserved © Company Name, 2014
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio, cursus montes ac turpis. Ultrices! Massa integer augue ridiculus adipiscing, massa cras pid. Turpis placerat scelerisque, vut odio mus non, mattis porttitor, nunc odio, turpis tortor sit? Pid amet, sed facilisis.
 • Goblinus globalus fantumo tandempo
 • Scelerisque cursus dignissim donus
 • Montes vutario lacus quis arcupolisio
 • Leftomato denitro oculus tepircos den
 • Spiratio dodenus christmas popupius
 • Afrenius globalus spiritum tandempo
 • Fitatos vutario lacus quis arcup delis
Do you want massive traffic?
Scelerisque augue ac hac, aliquet, nascetur turpis. Augue diam phasellus odio lorem integer, aliquam aliquam sociis nisi adipiscing hacac.
 • Goblinus globalus fantumo tubus dia
 • Scelerisque cursus dignissim lopatico
 • Montes vutario lacus quis preambul
 • Leftomato denitro oculus softam lorum
 • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
 • Dualo fitemus lacus quis preambul bela
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
* we never share your details with third parties.
دانلود محتوای بکرونو
اگر این چندمین باری است که ایمیل خود را در سایت وارد میکنید عذرخواهی ما را بپذیرید. لازم به توضیح است حجم مطالب سایت در حال افزایش است و این کار به منظور کشف علاقه شما به مطالب است تا در این صورت مطالب نامرتبط با علایق شما برایتان ارسال نشود. واقعاً از شما سپاسگزاریم.
اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
دانلود محتوای بکرونو
اگر این چندمین باری است که ایمیل خود را در سایت وارد میکنید عذرخواهی ما را بپذیرید. لازم به توضیح است حجم مطالب سایت در حال افزایش است و این کار به منظور کشف علاقه شما به مطالب است تا در این صورت مطالب نامرتبط با علایق شما برایتان ارسال نشود. واقعاً از شما سپاسگزاریم.
اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
دانلود محتوای بکرونو
اگر این چندمین باری است که ایمیل خود را در سایت وارد میکنید عذرخواهی ما را بپذیرید. لازم به توضیح است حجم مطالب سایت در حال افزایش است و این کار به منظور کشف علاقه شما به مطالب است تا در این صورت مطالب نامرتبط با علایق شما برایتان ارسال نشود. واقعاً از شما سپاسگزاریم.
اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
دانلود محتوای بکرونو
اگر این چندمین باری است که ایمیل خود را در سایت وارد میکنید عذرخواهی ما را بپذیرید. لازم به توضیح است حجم مطالب سایت در حال افزایش است و این کار به منظور کشف علاقه شما به مطالب است تا در این صورت مطالب نامرتبط با علایق شما برایتان ارسال نشود. واقعاً از شما سپاسگزاریم.
اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
دانلود محتوای بکرونو
اگر این چندمین باری است که ایمیل خود را در سایت وارد میکنید عذرخواهی ما را بپذیرید. لازم به توضیح است حجم مطالب سایت در حال افزایش است و این کار به منظور کشف علاقه شما به مطالب است تا در این صورت مطالب نامرتبط با علایق شما برایتان ارسال نشود. واقعاً از شما سپاسگزاریم.
اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
دانلود محتوای بکرونو
اگر این چندمین باری است که ایمیل خود را در سایت وارد میکنید عذرخواهی ما را بپذیرید. لازم به توضیح است حجم مطالب سایت در حال افزایش است و این کار به منظور کشف علاقه شما به مطالب است تا در این صورت مطالب نامرتبط با علایق شما برایتان ارسال نشود. واقعاً از شما سپاسگزاریم.
اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
دانلود محتوای بکرونو
اگر این چندمین باری است که ایمیل خود را در سایت وارد میکنید عذرخواهی ما را بپذیرید. لازم به توضیح است حجم مطالب سایت در حال افزایش است و این کار به منظور کشف علاقه شما به مطالب است تا در این صورت مطالب نامرتبط با علایق شما برایتان ارسال نشود. واقعاً از شما سپاسگزاریم.
اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
دانلود محتوای بکرونو
اگر این چندمین باری است که ایمیل خود را در سایت وارد میکنید عذرخواهی ما را بپذیرید. لازم به توضیح است حجم مطالب سایت در حال افزایش است و این کار به منظور کشف علاقه شما به مطالب است تا در این صورت مطالب نامرتبط با علایق شما برایتان ارسال نشود. واقعاً از شما سپاسگزاریم.
اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
ویدیوی آموزشی 5 مرحله ی استخدام
چگونه بهترین کارمندان را کشف، استخدام و مدیریت نماییم؟
مدت زمان ویدیو: 12 دقیقه
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
اطلاعات شما محرمانه تلقی می شود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
دانلود محتوای بکرونو
اگر این چندمین باری است که ایمیل خود را در سایت وارد میکنید عذرخواهی ما را بپذیرید. لازم به توضیح است حجم مطالب سایت در حال افزایش است و این کار به منظور کشف علاقه شما به مطالب است تا در این صورت مطالب نامرتبط با علایق شما برایتان ارسال نشود. واقعاً از شما سپاسگزاریم.
اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
زونکن استودیو خلاقیت بکرونو
عضویت رایگان در
زونکن: استودیو خلاقیت بکرونو
• هر هفته یک ویدیوی آموزشی رایگان
• هر هفته یک مقاله آموزشی خلاقیت و نوآوری
• هر ماه خلاصه ی یک کتاب با موضوع خلاقیت
• آموزش خلاقیت و نوآوری
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود.
عضویت در
خبرنامه ی خلاقیت فردی بکرونو
دریافت آموزشهای جدید
در زمینه ی خلاقیت و نوآوری
و پرورش ذهن خلّاق
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود.
عضویت در
خبرنامه ی نوآوری در کسب و کار
دریافت آموزشهای جدید
در زمینه ی خلاقیت و نوآوری
در کسب و کار
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود.
عضویت در
خبرنامه ی هنرمند خلّاق
دریافت آموزشهای جدید
در زمینه ی خلاقیت و نوآوری
و ایده پردازی در هنر
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود.
عضویت در
خبرنامه ی مشاور خلّاق
دریافت آموزشهای جدید
در زمینه ی خلاقیت و نوآوری
در حرفه ی مشاوره و آموزش
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود.
ثبت نام رایگان در
دوره آموزش خلاقیت و نوآوری
تکنیک 8 مرحله ای برای خلق ایده های جدید
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود.
ثبت نام رایگان: دوره آموزش خلاقیت و نوآوری
تکنیک 8 مرحله ای برای خلق ایده های جدید
نام و نام خانوادگی(به فارسی):
آدرس ایمیل:
تلفن همراه:
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی می شود.
لینک دانلود جلسه ی اول همین لحظه به آدرس ایمیل شما ارسال می شود. سایر جلسات هم طبق زمانبندی برای شما ارسال می گردد. جای پرسش و پاسخ ها زیر همین صفحه است ولی پاسخ های مفصل تر به صورت یک مشاوره ی تلفنی کوتاه و رایگان به شما هدیه می شود. شماره تلفن همراه به این دلیل دریافت می گردد و کاربرد دیگری مثل ارسال پیامک و ... ندارد.
دانلود کتاب الکترونیکی و مجموعه صوتی
"خلقِ تمام عیار"
یکی از بهترین و تاثیرگذارترین کتابهای بکرونو را در ایمیل خود دریافت کنید
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود.
ثبت نام رایگان: دوره آموزش خلاقیت و نوآوری
تکنیک 8 مرحله ای برای خلق ایده های جدید
نام شما(به فارسی):
آدرس ایمیل:
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی می شود.
لینک دانلود جلسه ی اول همین لحظه به آدرس ایمیل شما ارسال می شود. سایر جلسات هم طبق زمانبندی برای شما ارسال می گردد. جای پرسش و پاسخ ها زیر همین صفحه است.
ثبت نام رایگان: دوره آموزش خلاقیت و نوآوری
تکنیک 8 مرحله ای برای خلق ایده های جدید
نام شما(به فارسی):
آدرس ایمیل:
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی می شود.
لینک دانلود جلسه ی اول همین لحظه به آدرس ایمیل شما ارسال می شود. سایر جلسات هم طبق زمانبندی برای شما ارسال می گردد. جای پرسش و پاسخ ها زیر همین صفحه است.