چگونه خلاق باشیم؟ قسمت اول

در سری مقالات چگونه خلاق باشیم، چهار روش را  برای آموزش خلاقیت و نوآوری مطرح می کنیم:

 1. باورهای خود را دوباره تنظیم کنید.
 2. کار خودتان را انجام دهید.
 3. با تمرین های خلاقانه خود را به چالش بکشید.
 4. وارد قلمرو ناخودآگاه شوید.

 

خلاقیت می تواند آموزش داده شود ولی بخش عمده ی آن باید با تمرین کردن پرورش یابد.

بنابراین خلاقیت همانند یک صاعقه به شما برخورد نخواهد کرد. اگر شما چشم اندازی درست و روزمرگی های خوشایندی داشته باشید و فشار زیادی بر روی خود قرار ندهید خلاقیت شما تقویت میگردد و افزایش می یابد.

اگر مایلید بدانید که چگونه خلاق باشیم فقط گام های زیر را دنبال نمایید.


روش اول:

باورهای خود را دوباره تنظیم کنید

 1. همیشه به نظر دیگران نیاز ندارید. به راه خود ادامه دهید. مشکلِ اینکه “از دیگران نظر و بازخورد بگیرید” این است که افکار آنها معمولا جهت دار است، چراکه آن شخص نظر متفاوتی در مورد چگونگی عملکرد شما دارد. دیگران قصد دارند شما را در مسیری قرار دهند که از نظر خودشان صحیح است نه از نظر شما. اگرچه ممکن است چنین افرادی خوش نیت باشند اما این موضوع فقط باعث سرکوب کردن شما و فرونشاندن اشتیاقتان می شود. شما بایستی بتوانید به راحتی نظر دیگران را در مورد خود جویا شوید ولی هرگز اجازه ندهید که نظر دیگران شما را از آنچه که انجام میدهید دور کند.
 • هرچه بیشتر در دریافت بازخورد از دیگران آسوده خاطر باشید بهتر قادر خواهید بود که دریابید چه کسانی کارشما را میفهمند و انتقاد های با ارزشی ارائه می دهند و چه افرادی برای درک عملکرد شما مناسب نیستند.
 • زمانی که کار خلاقانه شما به پایان میرسد، هرچه که میخواهد باشد، آنگاه شما می توانید به بازخورد های اطرافتان گوش کنید در این میان فقط اجازه ندهید که انتقادات، حتی انتقادات سازنده، خلاقیت شما را سرکوب نماید.
 • همیشه به خاطر داشته باشید که مردم به طور معمول در برابر ایده های شما مقاومت نشان می دهند چراکه ایده های خوب، روشهای فعلی را تغییر میدهند و افراد اکثراً تمایل دارند همه چیز همانگونه که بوده باقی بماند.

 1. از اینکه خودتان را نقد کنید، نترسید. در حقیقت با خودتان سخت گیرانه تر از هرکس دیگری رفتار کنید. همیشه از خود بپرسید : “چطور می توانم این کار رابهتر انجام دهم ؟” یا اینکه، “در این دنیا چه چیزی را می توانم متفاوت تر از دیگران انجام دهم؟” قبول داشته باشید که شما کامل نیستید و آنچه که شما برای آن تلاش می کنید، هرچه بهتر نشان دادن خودتان است. اگر شما در کار خود هیچ ایرادی نمی یابید به این معناست که شاید به اندازه کافی تلاش نکرده اید.
 • نقد کردن خودتان به این معنا نیست که شما الزاما به آن استاندارد هایی که همیشه فقدانشان را حس می کنید دست یابید، شما باید منتقد کار خود باشید در حالی که همچنان قادر به ستایش قدرت خود هستید.

 1. کمال گرا نباشید. نگرانی برای خلق هرچیزی، به گونه ی درست آن، همیشه نتایجی خلاقانه به دنبال خواهد داشت و این خروجی ذاتی شماست. راه های نا محدودی برای دستیابی به موفقیت وجود دارد. نقص مخصوص نوع بشر است و گاهی خلاق ترین هنرمندان بر روی اثرشان اشتباهاتی جبران ناپذیر به جا میگذارند. طبیعت به خودی خود به گونه ای زیبا معیوب است. هرگز تلاش نکنید که آنقدر کامل باشید که به نابودی هر آنچه شما برای خاص بودن کار خود انجام داده اید منجر گردد.
 • کمال گرایی افراطی شبیه به سرکوب نمودن خروجی شماست. بدون شک شما با این شیوه، کار های کمی را با کیفیت بالا انجام خواهید داد اما شما خود را از محک آزمایش دور میکنید و خود را از تلاش برای رسیدن به کارهایی با کیفیت متوسط که پتانسیل تبدیل شدن به چیزی باور نکردنی را دارند، محروم میکنید!
 • کار کردن روی ایده های بد. حتی اگر شما فقط به چیز هایی که شما آنها را به عنوان ایده های بد قلمداد میکنید مواجه شوید، همچنان می توانید خلاق باشید. پس آنها را پرورش دهید. آنها میتوانند به  راه حل هایی فوق العاده تبدیل شوند. بر روی  رشد و توسعه ی ایده های “بد” بیشتر تمرکز کنید تا بی نقص نمودن ایده های خوبتان.

 1. ارزش شخصی خود را در قید خروجی خلاقیت خود قرار ندهید. ارزش شما به عنوان یک انسان به وسیله چیز های دیگر کاملا مشخص است؛ چگونگی برخورد شما با اطرافیان، چگونگی رفتار شما با خودتان، اینکه چقدر به این جهان عشق می ورزید، تمایلتان به خودخواه نبودن و تواناییتان در انجام کارهای دشوار. میتوانیم یک فصل کامل در مورد این موضوعات توضیح دهیم اما ابراز خویشتن به شکلی خلاقانه، تنها چیزی است که اهمیت دارد.
 • اگر در تلاش خلاقانه خود با شکست مواجه شدید سعی کنید اجازه ندهید این شکست تاثیری بر ارزش های شما داشته باشد. ازآن به عنوان شانسی برای بهتر شدن استفاده نمایید.
 • حتی خروجی خلاقیت خود را با خروجی خلاقیت دوستانتان مقایسه نکنید.هرکس به شیوه خود عمل می کند. این مقایسه فقط شما را نادان جلوه خواهد داد نه اینکه برایتان الهام بخش باشد.

 1. خود را در شرایطی قرار دهید که میدانید در آن شکست خواهید خورد. این مورد ممکن است درک ناپذیر جلوه کند اما کمال گرایان افراطی از شکست خوردن وحشت داند پس بنابراین فقط دست به کارهایی میزنند که اطمینان دارند آنها را به خوبی انجام خواهند داد. تسلیم این باور نادرست نشوید. خلاقیت به دوران نامزدی شبیه است. اگر شما لا اقل چند بار تحت فشار احساسی نبوده اید، به این معنی است که شما به خوبی تلاش نکرده اید. پس برای خودتان عمل کنید و آماده شکست باشید(اما در انتظار آن نباشید) و در میان موقعیت های جدید و چالش بر انگیز شیرجه بزنید. اگر نپرید هرگز به فردی خلاق تبدیل نخواهید شد.چه کسی میداند؟ شاید شما از افتادن وحشت داشته باشید اما از اینکه به هنگام افتادن چقدر می توانید خوب عمل کنید شگفت زده می شوید!
 • اجازه دهید بگویند شما شاعرید. به دستان خود اجازه دهید تا قلم بر یک داستان کوتاه ببرند حتی اگر این موضوع آرامش شما را بر هم میزند سعی کنید از اینکه میدانید این داستان یک اثر هنری در زندگیتان نخواهد بود لذت ببرید و با آن سرگرم باشید.

 1. بالغانه فکر کنید اما کودکانه عمل کنید. بزرگسالان معمولا در تلاش برای خلاق بودن با بن بست های زیادی در راه خود  مواجه می شوند. در مورد اینکه اجازه انجام چه کارهایی را دارند و اجازه چه کارهایی را ندارند. در مورد اینکه چگونه باید رفتار کنند قوانینی برایشان وجود دارد. این قوانین به یک دلیل وجود دارند ( قصد ما بد قلمداد کردن این قوانین نیست )، ولی می توانند خلاقیت شما را تحت تاثیر قرار دهند. به جای آن، در هرکجا که ممکن است از تمام هوش ذاتی خود به عنوان یک بزرگسال استفاده نمایید اما مثل یک کودک عمل کنید. همواره تحیّر و اشتیاقی که در کودکی داشتید را حفظ کنید و به هر شخص یا هر درختی که می بینید به عنوان منبعی پایان ناپذیر از شگفتی و الهام بخشی نگاه کنید.
 • کودکان برای درک بهتر جهان اطرافشان سوالات زیادی می پرسند. هرگز از سوال پرسیدن دست نکشید.
 • کودکان خلاقیتی ذاتی دارند که به طور مستمر خود را تقویت میکند بخشی از آن بخاطر این است که آنان در حال آموختن در مورد جهانند و بخشی دیگر مربوط به این است که آنان مجبور به انجام کارهایی مشخص نیستند.

از اینکه مسئولانه قوانین را بشکنید نترسید، یادتان باشد بازیگوشی درون همه ما وجود دارد، پس بروید و دنیا را دوباره کشف کنید.

پرسش و پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Do you want massive traffic?
Dignissim enim porta aliquam nisi pellentesque. Pulvinar rhoncus magnis turpis sit odio pid pulvinar mattis integer aliquam!
 • Goblinus globalus fantumo tubus dia montes
 • Scelerisque cursus dignissim lopatico vutario
 • Montes vutario lacus quis preambul den lacus
 • Leftomato denitro oculus softam lorum quis
 • Spiratio dodenus christmas gulleria tix digit
 • Dualo fitemus lacus quis preambul pat turtulis
* we never share your e-mail with third parties.
خلاصه کتاب تکنیکی برای تولید ایده های جدید
دانلود رایگان خلاصه کتابِ
"تکنیکی برای خلق ایده های جدید"
خلاصه فارسی یکی از پرفروش ترین کتابهای دنیا را دریافت کنید.
فقط کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد کرده و دکمه دانلود را بزنید.
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود.
Do you want massive traffic?
Scelerisque augue ac hac, aliquet, nascetur turpis. Augue diam phasellus odio lorem integer, aliquam aliquam sociis nisi adipiscing hacac.
 • Goblinus globalus fantumo tubus dia
 • Scelerisque cursus dignissim lopatico
 • Montes vutario lacus quis preambul
 • Leftomato denitro oculus softam lorum
 • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
 • Dualo fitemus lacus quis preambul bela
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
* we never share your details with third parties.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Duis viverra, urna vitae vehicula congue, purus nibh vestibulum lacus, sit amet tristique ante odio.
ENTER YOUR NAME
ENTER YOUR E-MAIL
ENTER YOUR PHONE NUMBER
Your Information will never be shared with any third party.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio, cursus montes ac turpis. Ultrices! Massa integer augue ridiculus adipiscing, massa cras pid. Turpis placerat scelerisque, vut odio mus non, mattis porttitor, nunc odio, turpis tortor sit? Pid amet, sed facilisis.
 • Goblinus globalus fantumo tandempo
 • Scelerisque cursus dignissim donus
 • Montes vutario lacus quis arcupolisio
 • Leftomato denitro oculus tepircos den
 • Spiratio dodenus christmas popupius
 • Afrenius globalus spiritum tandempo
 • Fitatos vutario lacus quis arcup delis
All rights reserved © Company Name, 2014
Do you want massive traffic?
Scelerisque augue ac hac, aliquet, nascetur turpis. Augue diam phasellus odio lorem integer, aliquam aliquam sociis nisi adipiscing hacac.
 • Goblinus globalus fantumo tubus dia
 • Scelerisque cursus dignissim lopatico
 • Montes vutario lacus quis preambul
 • Leftomato denitro oculus softam lorum
 • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
 • Dualo fitemus lacus quis preambul bela
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
* we never share your details with third parties.
دانلود محتوای بکرونو
اگر این چندمین باری است که ایمیل خود را در سایت وارد میکنید عذرخواهی ما را بپذیرید. لازم به توضیح است حجم مطالب سایت در حال افزایش است و این کار به منظور کشف علاقه شما به مطالب است تا در این صورت مطالب نامرتبط با علایق شما برایتان ارسال نشود. واقعاً از شما سپاسگزاریم.
اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
دانلود محتوای بکرونو
اگر این چندمین باری است که ایمیل خود را در سایت وارد میکنید عذرخواهی ما را بپذیرید. لازم به توضیح است حجم مطالب سایت در حال افزایش است و این کار به منظور کشف علاقه شما به مطالب است تا در این صورت مطالب نامرتبط با علایق شما برایتان ارسال نشود. واقعاً از شما سپاسگزاریم.
اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
دانلود محتوای بکرونو
اگر این چندمین باری است که ایمیل خود را در سایت وارد میکنید عذرخواهی ما را بپذیرید. لازم به توضیح است حجم مطالب سایت در حال افزایش است و این کار به منظور کشف علاقه شما به مطالب است تا در این صورت مطالب نامرتبط با علایق شما برایتان ارسال نشود. واقعاً از شما سپاسگزاریم.
اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
دانلود محتوای بکرونو
اگر این چندمین باری است که ایمیل خود را در سایت وارد میکنید عذرخواهی ما را بپذیرید. لازم به توضیح است حجم مطالب سایت در حال افزایش است و این کار به منظور کشف علاقه شما به مطالب است تا در این صورت مطالب نامرتبط با علایق شما برایتان ارسال نشود. واقعاً از شما سپاسگزاریم.
اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
دانلود محتوای بکرونو
اگر این چندمین باری است که ایمیل خود را در سایت وارد میکنید عذرخواهی ما را بپذیرید. لازم به توضیح است حجم مطالب سایت در حال افزایش است و این کار به منظور کشف علاقه شما به مطالب است تا در این صورت مطالب نامرتبط با علایق شما برایتان ارسال نشود. واقعاً از شما سپاسگزاریم.
اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
دانلود محتوای بکرونو
اگر این چندمین باری است که ایمیل خود را در سایت وارد میکنید عذرخواهی ما را بپذیرید. لازم به توضیح است حجم مطالب سایت در حال افزایش است و این کار به منظور کشف علاقه شما به مطالب است تا در این صورت مطالب نامرتبط با علایق شما برایتان ارسال نشود. واقعاً از شما سپاسگزاریم.
اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
دانلود محتوای بکرونو
اگر این چندمین باری است که ایمیل خود را در سایت وارد میکنید عذرخواهی ما را بپذیرید. لازم به توضیح است حجم مطالب سایت در حال افزایش است و این کار به منظور کشف علاقه شما به مطالب است تا در این صورت مطالب نامرتبط با علایق شما برایتان ارسال نشود. واقعاً از شما سپاسگزاریم.
اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
دانلود محتوای بکرونو
اگر این چندمین باری است که ایمیل خود را در سایت وارد میکنید عذرخواهی ما را بپذیرید. لازم به توضیح است حجم مطالب سایت در حال افزایش است و این کار به منظور کشف علاقه شما به مطالب است تا در این صورت مطالب نامرتبط با علایق شما برایتان ارسال نشود. واقعاً از شما سپاسگزاریم.
اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
ویدیوی آموزشی 5 مرحله ی استخدام
چگونه بهترین کارمندان را کشف، استخدام و مدیریت نماییم؟
مدت زمان ویدیو: 12 دقیقه
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
اطلاعات شما محرمانه تلقی می شود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
دانلود محتوای بکرونو
اگر این چندمین باری است که ایمیل خود را در سایت وارد میکنید عذرخواهی ما را بپذیرید. لازم به توضیح است حجم مطالب سایت در حال افزایش است و این کار به منظور کشف علاقه شما به مطالب است تا در این صورت مطالب نامرتبط با علایق شما برایتان ارسال نشود. واقعاً از شما سپاسگزاریم.
اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود و نزد ما محفوظ خواهد ماند.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
زونکن استودیو خلاقیت بکرونو
عضویت رایگان در
زونکن: استودیو خلاقیت بکرونو
• هر هفته یک ویدیوی آموزشی رایگان
• هر هفته یک مقاله آموزشی خلاقیت و نوآوری
• هر ماه خلاصه ی یک کتاب با موضوع خلاقیت
• آموزش خلاقیت و نوآوری
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود.
عضویت در
خبرنامه ی خلاقیت فردی بکرونو
دریافت آموزشهای جدید
در زمینه ی خلاقیت و نوآوری
و پرورش ذهن خلّاق
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود.
عضویت در
خبرنامه ی نوآوری در کسب و کار
دریافت آموزشهای جدید
در زمینه ی خلاقیت و نوآوری
در کسب و کار
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود.
عضویت در
خبرنامه ی هنرمند خلّاق
دریافت آموزشهای جدید
در زمینه ی خلاقیت و نوآوری
و ایده پردازی در هنر
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود.
عضویت در
خبرنامه ی مشاور خلّاق
دریافت آموزشهای جدید
در زمینه ی خلاقیت و نوآوری
در حرفه ی مشاوره و آموزش
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود.
ثبت نام رایگان در
دوره آموزش خلاقیت و نوآوری
تکنیک 8 مرحله ای برای خلق ایده های جدید
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود.
ثبت نام رایگان: دوره آموزش خلاقیت و نوآوری
تکنیک 8 مرحله ای برای خلق ایده های جدید
نام و نام خانوادگی(به فارسی):
آدرس ایمیل:
تلفن همراه:
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی می شود.
لینک دانلود جلسه ی اول همین لحظه به آدرس ایمیل شما ارسال می شود. سایر جلسات هم طبق زمانبندی برای شما ارسال می گردد. جای پرسش و پاسخ ها زیر همین صفحه است ولی پاسخ های مفصل تر به صورت یک مشاوره ی تلفنی کوتاه و رایگان به شما هدیه می شود. شماره تلفن همراه به این دلیل دریافت می گردد و کاربرد دیگری مثل ارسال پیامک و ... ندارد.
دانلود کتاب الکترونیکی و مجموعه صوتی
"خلقِ تمام عیار"
یکی از بهترین و تاثیرگذارترین کتابهای بکرونو را در ایمیل خود دریافت کنید
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی میشود.
ثبت نام رایگان: دوره آموزش خلاقیت و نوآوری
تکنیک 8 مرحله ای برای خلق ایده های جدید
نام شما(به فارسی):
آدرس ایمیل:
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی می شود.
لینک دانلود جلسه ی اول همین لحظه به آدرس ایمیل شما ارسال می شود. سایر جلسات هم طبق زمانبندی برای شما ارسال می گردد. جای پرسش و پاسخ ها زیر همین صفحه است.
ثبت نام رایگان: دوره آموزش خلاقیت و نوآوری
تکنیک 8 مرحله ای برای خلق ایده های جدید
نام شما(به فارسی):
آدرس ایمیل:
با اطمینان اطلاعات شما برای ما محرمانه تلقی می شود.
لینک دانلود جلسه ی اول همین لحظه به آدرس ایمیل شما ارسال می شود. سایر جلسات هم طبق زمانبندی برای شما ارسال می گردد. جای پرسش و پاسخ ها زیر همین صفحه است.